AP/APC funktionspanel: Inställningar

Ändra inställningar

1. Vrid den högra inställningsratten för att markera önskad inställningsparameter.
2. Tryck på höger kontrollknapp för att välja inställningsparameter att justera.
3. Vrid den högra inställningsratten för att välja önskat inställningsvärde.

>>  Beroende på vilken inställningsparameter som ska justeras, se även tabellen Inställningar nedan för mer information.

4. Bekräfta det nya värdet/valet och stäng justeringsvyn genom att trycka på höger kontrollknapp.

Användare

Systeminställningarna kan anpassas för upp till 10 olika användare. Förutom systeminställningarna är även minneskanalerna användarspecifika. Varje användare kan ha upp till 100 MIG-kanaler, 10 TIG-kanaler, 10 MMA-kanaler och 10 bågluftmejslingskanaler. Minneskanalen och systeminställningarna sparas automatiskt för den inloggade användaren.

Inställningar

Parameter Parametervärde Beskrivning
Användare Aktuell användare Det finns alltid en inloggad användare i systemet. När en ny användare loggar in loggas den föregående användaren ut automatiskt.
I en mixad uppsättning med dubbla trådmatarverk, där det andra trådmatarverket är en Manual-modell, används automatiskt användare 1 och ändring av användare är inaktiverad.
Läge MIG/TIG/MMA/Bågluftmejsling Obs! Vid TIG-svetsning måste polariteten (+/-) växlas. Mer information finns i Installera kablar.
Demotid OFF/ON Demotidsfunktionen låter dig prova valfria svetsegenskaper och funktioner utan licens under en begränsad tid. Den totala tillgängliga demotiden är 3 timmar. Demotiden räknas endast när du svetsar med en svetsfunktion du inte har licens för. När demotiden är inställd till PÅ visas den återstående tiden på displayen.
Inställningslås Används inte/Olåst/Låst Inställningslåset används för att förhindra ändringar av en uppsättning förinställda svetsparametrar och enhetsinställningar. När den här funktionen är aktiverad kan inställningarna låsas och låsas upp i enhetens inställningar. En PIN-kod kan ställas in för inställningslåset. Mer information finns i Inställningslås.
     
Fjärreglage OFF / Handhållet fjärreglage / Pistolfjärreglage
Default = OFF
Om fjärreglage inte är anslutet är det här valet inte tillgängligt.
OBS!: Denna inställning påverkar inte och påverkas inte av fjärreglage HR55.
Fjärreglage, läge
(med 1-ratts fjärreglage)
Trådmatningshastighet eller - ström/Kanal Detta avgör vad som ändras med fjärreglaget: svetsparameter eller minneskanal (tillgängliga kanaler: 1–5). Parametrarna är metodspecifika.
Om fjärreglage inte är anslutet och fjärr inte är valt är det här valet inte tillgängligt.
Obs! (2-ratts fjärreglage): När fjärreglageläget är inställt på ”Kanal” används endast den vänstra inställningsratten på fjärreglaget.
OBS!: Om HR55-fjärrkontrollen också är ansluten kan den parameter som väljs här inte justeras med HR55-fjärrkontrollen.
Fjärreglage, läge
(med 2-ratts fjärreglage)
Svetsparametrar/Kanal
     
Mellanmatarverk
(endast i MIG-läge med X5 Wire Feeder 300)
Mellanmatarverk modell / Ingen
Default = Ingen
Om ett kompatibelt mellanmatarverk är anslutet väljer du mellanmatarverket i listan.
Kompatibla mellanmatarverk och Push-Pull-svetspistoler:
SuperSnake GTX (10 m, 15 m, 20 m, 25 m), Binzel PP401D, Binzel PP36D.
Säker trådmatning (kryp)
(endast med MIG)
OFF/ON När den är ON och ljusbågen inte tänds matas 5 cm tråd/rörelektrod ut. När den är OFF matas 5 m tråd ut.
Trådbackning OFF/ON Detta är en automatisk trådbackningsfunktion. När ljusbågen släcks dras tråden tillbaka för ytterligare säkerhet. Användaren kan ändra inställningarna för fördröjning och längd på trådbackningen.
OBS!: Funktionen för trådens tillbakadragande är inaktiverad om ett mellanmatarverk är anslutet.
– Trådbackning, fördröjning 2...10 %, steg om 1
Default = 5 s
– Trådbackning, längd 1...10 cm, steg om 1
Default = 2 cm
     
Språk Tillgängliga språk Det här gör det möjligt för användaren att välja språk på funktionspanelen från en lista över tillgängliga språk.
Visning av svetsdata, tid 0...30 s, steg om 1
0 = AV
Default = 5 s
Detta definierar om och hur länge svetsdata ska visas efter varje svetsning.
Svetsdata, medelvärde Utan slope/Hel svets
Default = Utan slope
Funktionen tillåter användaren att ändra hur genomsnittliga svetsdata beräknas: med eller utan slopefaser i början och slutet av svetsen.
Denna inställning påverkar beräkningen av medelvärdet för följande: Svetsspänning (terminal- och bågspänning), svetsström, svetseffekt och trådmatningshastighet.
Ljusstyrka 1...10 Ljusstyrkan på funktionspanelen.
Datum Aktuellt datum Datuminställning.
Tid (24 h) Aktuell tid Tidsinställning i 24-timmarsformat.
Skärmsläckare OFF/1–120 min, steg om 1
Standard (Default) = 5 min.
Skärmsläckarbilden visas på panelen efter den inställda tidsperioden. Som standard visas Kemppi-logotypen. För att ändra skärmsläckarbilden, se USB-uppdatering.
Display avstängd (OFF) OFF/1–120 min, steg om 1
Standard (Default) = 5 min.
Funktionspanelens display stängs av efter den inställda tidsperioden. Den högra inställningsrattens lampa lyser när displayen är avstängd.
     
Kabelkalibrering
(endast med MIG)
Starta/Avbryt Datum och tid för kalibreringsinformation samt föregående kalibrering visas också.
Se Kalibrering av svetskabelkretsen för kabelkalibrering.
Vätskekylning OFF/Auto/ON
Default = Auto
När ON är valt cirkulerar kylvätskan kontinuerligt och när Auto är valt cirkulerat kylvätskan endast under svetsning.
Gasvakt OFF/ON
Default = OFF
Gasvakten förhindrar svetsning utan skyddsgas. Denna inställning är inte tillgänglig om gasvakten inte är installerat.
VRD
(endast med MMA och bågluftmejsling)
OFF/12 V/24 V
Default = OFF
Spänningsreduktionsenheten (VRD) minskar spänningen i den öppna kretsen för att hålla spänningen under ett visst värde.
     
Säkerhetskopiera (Val) Det gör det möjligt att spara inställningarna på en ansluten USB-sticka.
Återställ (Val) Det gör det möjligt att återställa inställningarna från en ansluten USB-sticka.
Fabriksåterställning Starta/Avbryt
Default = Avbryt
Detta återställer utrustningen till fabriksinställningarna.